System PROTEKTOR

Urządzenia Systemu Protektor przeznaczone są do zabezpieczania pomieszczeń (sal konferencyjnych, gabinetów itp.) przed podsłuchem realizowanym za pomocą technicznych środków zapisu i transmisji audio. Generatory urządzeń emitują barierę w postaci zmiennego losowo białego szumu w paśmie bliskich ultradźwięków, który skutecznie zakłóca mikrofony urządzeń elektronicznych służących rejestracji lub transmisji audio takich jak dyktafony, telefony komórkowe, mikronadajniki radiowe, itp.

 

 

Urządzenia Systemu Protektor emitują sygnał w wycinkowych wąskich pasmach dźwięku akustycznego i ponadakustycznego. Składowe emitowanego sygnału są zmiksowane losowo zmiennie przy pomocy specjalnie opracowanego algorytmu. Sygnał ten zakłóca mikrofony wywołując ich rezonans i uniemożliwiając w ten sposób czytelne zapisywanie oraz odsłuchanie wszelkiego rodzaju odbieranych sygnałów akustycznych. Emitowany sygnał zakłócający ma charakter dookólny (330°) z gwarantowaną skutecznością zagłuszania w promieniu 1,5 metra od urządzenia.

 

 

 

Demonstracja działania urządzenia Protektor

 

 

 

Urządzenie Protektor - dane techniczne:

- zakres generowanych częstotliwości: 25,5 - 26,5 kHz,
- poziom sygnału: 117 dB,
- zasięg: 330° w promieniu 1,5 m,
- zasilanie AC 230 V, 50 Hz lub 12V DC,
- maksymalny czas ciągłej pracy przy zasilaniu z akumulatora do 2 godzin
- dopuszczalny czas ciągłej pracy przy zasilaniu 230V AC – 5 godzin
- temperatura pracy: 0° ¸ 40° C,
- wilgotność względna: do 85%.
- wymiary: średnica - 230 mm, wysokość - 110 mm
- waga: 5 kg

 

 

Protektor Long

Alternatywne rozwiązanie dla urządzenia przenośnego stanowi zestaw 4 emiterów „Protektor Long” montowanych na stałe na ścianach zabezpieczanego pomieszczenia. Istotną różnicę w działaniu urządzeń typu „Long” w stosunku do urządzenia przenośnego, stanowi szerszy zakres emisji białego szumu, która jest realizowana w ich przypadku zarówno w paśmie bliskich ultradźwięków, jak i w paśmie słyszalnym przez człowieka. Dzięki temu urządzenia typu „Long” wytwarzają jeszcze skuteczniejszą ochronę zabezpieczającą przed możliwością podsłuchu za pomocą technicznych środków rejestracji i transmisji dźwięku, jednak jest to osiągane kosztem komfortu osób uczestniczących w zabezpieczanej wymianie informacji.

 

Typowa rozmowa w miejscu publicznym prowadzona jest na poziomie ok. 60dB. Tak rozmawiamy w przeciętnej restauracji, czy na zwykłej ulicy. Głośna rozmowa ma poziom ok. 70dB i jest charakterystyczna dla ruchliwej ulicy, albo dużej restauracji, np. stołówki akademickiej. Urządzenia typu „Long” generują szum na poziomie 50-55dB. Oznacza to że, urządzenia te, choć są bardzo skuteczne, to zauważalnie (odczuwalnie dla uczestników) utrudniają prowadzenie rozmowy.

 

 

 

 

Działnie systemu PROTEKTOR